Connect with us

Bydlení a domácnost

5 chytrých tipů, jak ušetřit při nákupu vánočních dárků

Vánoce nemusí být finanční zátěží pro váš rodinný rozpočet. S trochou plánování a chytrým přístupem můžete udělat pod stromečkem radost svým blízkým a zároveň ušetřit nemalé peníze. Vyzkoušejte proto několik následujících tipů, které vám pomohou ušetřit při nákupu vánočních dárků.

Zdroj fotky: Shutterstock

Vytvořte seznam, komu chcete dárky věnovat

Prvním a nejdůležitějším krokem k úspoře při nákupu vánočních dárků je vytvoření seznamu osob, kterým chcete dárek věnovat. Tento seznam může obsahovat třeba partnera, děti, maminku, tátu, sourozence, dědu, babičku, kolegy z práce i další důležité osoby vašeho života. 

Proč je sepsání seznamu tak důležité? Tímto jednoduchým krokem se vyhnete nákupu zbytečných dárků, které byste na Vánoce neměli komu dát.

Zdroj fotky: Shutterstock

Sestavte rozpočet, kolik chcete za dárky utratit

Poté, co jste vytvořili seznam osob, kterým budete dárky kupovat, je na řadě sepsání vašeho reálného rozpočtu. Dobře si rozmyslete, kolik peněz jste ochotni za vánoční dárky utratit a zda je vůbec tato částka ve vašich finančních možnostech. Vyhněte se však tomu, abyste si brali na nákup vánočních dárků půjčku.

Máte stanovený rozpočet? V dalším kroku tuto částku rozdělte mezi jednotlivé osoby vašeho seznamu. Nezapomeňte, že cena dárku nemusí odrážet jeho hodnotu. Proto se nemusíte cítit špatně, pokud na dárek pro jednoho člena rodiny plánujete vynaložit více peněz než na dárek toho dalšího. 

Nakupujte vánoční dárky ve velkém a na jednom místě

Abyste ušetřili nejen peníze, ale i čas, naplánujte si nákup vánočních dárků v jednom velkém obchodním domě, kde najdete všechny potřebné obchody na jednom místě. Výborným způsobem je rovněž nákup dárků na jednom vybraném e-shopu, který má široký výběr šitý přímo na míru vašemu seznamu. Nákupem na jednom místě ušetříte čas, peníze za naftu (obchodní centrum) či peníze za dopravu (e-shop). 

Zdroj fotky: Shutterstock

Využívejte marketingové akce, slevy, cashbacky a dárky k nákupu

Chcete-li ušetřit při nákupu vánočních dárků, sledujte také marketingové aktivity svých oblíbených e-shopů a obchodů. Často totiž nabízejí akce a slevy na výrobky, dopravu zdarma, dárky k objednávce nebo se zapojují do Black Friday. Každá koruna, kterou při nákupu vánočních dárků ušetříte, se zkrátka počítá.

Vyrobte vánoční dárek vlastnoručně

Skvělým způsobem, jak při nákupu vánočních dárků ušetřit, je dárek vyrobený vlastnoručně. Radost pod stromečkem udělají třeba jedlé dárky jako nakládané sýry, domácí vaječné likéry, čokoládové pralinky nebo pečené čaje. Potěší také vlastnoručně vyrobená mýdla, vonné svíčky nebo bomby do koupele.

Nákup vánočních dárků nemusí být stresující ani finančně náročný. Abyste vše letos zvládli s přehledem, nezapomeňte se do nakupování pustit včas.

Zdroj: Moneymentors.ca, Ramseysolutions.com, Metro.co.uk