Connect with us

Bydlení a domácnost

Dejte stresu během vánočního období velkou stopku. Přinášíme tipy na relaxaci a uvolnění

Vánoční období bývá plné radosti a veselí, ale zároveň nás zatěžuje i nadměrným stresem a napětím. S množstvím vánočních příprav, očekávání a konkrétních událostí se často ztrácíme ve všedním shonu a zapomínáme pečovat o své duševní zdraví. Ale nebojte se, existuje spousta způsobů, jak si můžete udržet klid a relaxovat během tohoto rušného období.

Zdroj fotky: Microsoft Designer AI

Co nás nejčastěji během vánočních svátků stresuje? Jsou to nejčastěji organizační chaos, rodinné vztahy, finanční tlak nebo stres z toho, že jsme nestihli dostatečně uklidit, napéct cukroví nebo že se našim blízkým vybranými vánočními dárky netrefíme do vkusu. Jak tedy dostat stres během vánočního období pod kontrolu a být více v klidu a v pohodě?

Plánujte a organizuje

Během vánočních příprav i v průběhu vánočních svátků mějte připravený časový plán, ve kterém si stanovte priority. Delegujte úkoly a nebojte se požádat o pomoc. Rozdělení úkolů může snížit tlak a ulevit od stresu.

Zdroj fotky: Microsoft Designer AI

Nezapomínejte na sebe

Nedostatek spánku a nezdravé stravovací návyky u vás mohou zvýšit hladinu stresu. Dbejte proto na dostatek odpočinku a vyváženou stravu. Skvělým prostředkem relaxace je i během vánočních svátků fyzická aktivita, takže si udělejte čas i na pohyb. A to nejlépe na čerstvém vzduchu.

Komunikujte a nastavte druhým hranice

I během svátků se naučte říkat „ne“ a stanovte si jasné hranice. Neslibujte, co splnit nedokážete, a týká se to nejen vánočních dárků. Zdravá komunikace s rodinou a přáteli ohledně očekávání může snížit stresové situace.

Tipy, jak se uvolnit během vánočních svátků

Meditujte a relaxujte: Zkuste jednoduché meditační cvičení nebo dýchací techniky pro okamžitou relaxaci. Stačí pár minut denně, abyste si ulevili od stresu.

Vyzkoušejte kreativní aktivity: Najděte si relaxační koníčky, jako je malování nebo psaní. Skvělé jsou také antistresové omalovánky.

Zdroj fotky: Microsoft Designer AI

Sportujte: Setřeste ze sebe stres sportem. Běžte si zaběhat nebo si dopřejte procházku přírodou.

Odpočívejte: Užijte si horkou koupel nebo vsaďte na aromaterapii. Jde o skvělé způsoby, jak si báječně zarelaxovat.

Vánoční období by mělo být časem radosti a spokojeného trávení času s nejbližšími. Myslete ale také během této doby na sebe a na své fyzické i duševní zdraví. I malá změna ve vašem přístupu může mít obrovský vliv na snížení stresu. Ať už je to cvičení, meditace nebo jednoduchá kreativní činnost, najděte si čas na relaxaci a uvolnění. Péče o sebe by měla být prioritou, nejen během Vánoc, ale i po celý rok.

Zdroj: Jenzeny.cz