Connect with us

Zdraví a krása

Jak nepřibrat o vánočních svátcích? Držte se několika pravidel

Vánoční svátky jsou časem rodinné pohody, oslav, ale také nadměrného množství jídla a pití. Máte strach, že během Vánoc přiberete? V tom případě se držte během svátků následujících pravidel, díky kterým nebude ručičky na váze ukazovat o několik kilogramů více.

Zdroj fotky: Shutterstock

Jezte po menších porcích

Během vánočních svátků se kolem nás nachází množství lahodných pokrmů a sladkostí, od vánočního cukroví až po jednohubky nebo chlebíčky. Dopřát si tu správnou míru radosti z těchto dobrot je důležité. 

Je to jako umění – nejde o úplné odepření si, ale spíše o vyvážený přístup. Zkuste si dopřávat menší porce, nebo si připravte talíř s menším množstvím různých jídel. Tímto způsobem si můžete vychutnat různorodost chutí, aniž byste se přejídali.

Zdroj fotky: Shutterstock

Připravte se zdravější verze vánočních jídel

Pokud nechcete během vánočních svátků přibrat, připravujte si zdravější verze některých jídel. Například kapra či řízky nesmažte ve vrstvě oleje, nýbrž v horkovzdušné fritéze. Bramborový salát si připravte bez majonézy. Vyzkoušejte také zdravější verzi chlebíčků a jednohubek – z celozrnného pečiva a zdravých pomazánek.

Kontrolujte množství cukroví, které sníte

Vánoční cukroví je vysoce kalorickou pochoutkou, mějte proto pod kontrolou, kolik jej sníte. Stanovte si, že si za den pochutnáte pouze na několika kouscích. Můžete si také stanovit čas, kdy si cukroví dáte. Rozhodně se vyhýbejte večerním hodinám.

Zdroj fotky: Shutterstock

Dbejte na zdravý pitný režim

Pijte přes vánoční svátky dostatek čisté neperlivé vody. Omezte naopak džusy, slazené limonády a alkohol. Voda je nezbytná pro hydrataci organismu a podporuje trávení. Alkohol je však velmi kalorický nápoj, který snižuje pocit sytosti a zvyšuje chuť k jídlu.

Nezapomeňte na pohyb 

I když jsou vánoční svátky časem odpočinku, měli byste se hýbat. I malá procházka nebo cvičení pomůže udržet vaši váhu pod kontrolou. Sport je skvělý způsob, jak spalovat kalorie, posilovat svaly a zlepšovat náladu. I přes svátky proto sportujte a choďte na procházky. Můžete si vybrat jakoukoli aktivitu, která vás baví a vyhovuje vašemu úrovni kondice.

Zdroj: Jenzeny.cz