Connect with us

Děti a rodina

Kdy miminko rozezná své jméno? Ještě než začne mluvit

Každý z nás se nějak jmenujeme. Toto jméno je součástí naší vlastní identity. Přemýšleli jste ovšem někdy nad tím, v jakém období svého života jste si začali uvědomovat své jméno a slyšet na něj?

Zdroj fotky: Shutterstock

Malé děti reagují na své jméno již mezi 4. a 9. měsícem

Zdravá a šikovná miminka dokážou rozeznat své jméno poměrně brzy. Jak uvádí Americká asociace pro řeč a sluch (ASHA), děťátka reagují na vyslovení svého jména již v období mezi čtvrtým a devátým měsícem svého života.

Maminky by si však měly uvědomit, že ne všechna miminka dosáhnou této dovednosti ve stejnou dobu. Některá děťátka na své jméno slyší už kolem čtvrtého měsíce života, některá až kolem osmého.

Zdroj fotky: Shutterstock

Podle čeho poznáte, že vaše dítě slyší na své jméno

Miminka začnou slyšet na své jméno ještě před tím, než začnou mluvit. Podle čeho ale poznáte, že vaše děťátko na své jméno reaguje? V prvé řadě s vámi miminko naváže oční kontakt v momentě, kdy jej oslovíte.

Že vaše dítě rozezná své jméno, poznáte i podle toho, že se na vás otočí. V reakci na své jméno rovněž vydává zvuk nebo se usmívá. Samozřejmě může bezprostředně reagovat i jinak.

Tipy, jak naučit dítě, aby slyšelo na své jméno

✔ Když se svým miminkem mluvíte, často jej oslovujte jeho jménem.

✔ Na své dítě se usmívejte a mluvte s ním klidným a příjemným tónem hlasu. 

✔ Věnujte svému děťátku dostatek pozornosti a náklonnosti.

✔ Svému miminku pravidelně čtěte, i když ještě nerozumí všem slovům a nedokáže sledovat příběh.

Zdroj fotky: Shutterstock

Kdy je třeba zbystřit?

Pokud má vaše miminko pět měsíců a na své jméno neslyší, rozhodně není důvod k obavám. Zbystřit byste však měli ve chvíli, kdy vaše miminko nikterak nereaguje na oslovení v devátém nebo desátém měsíci svého života. V tomto případě již raději navštivte dětského lékaře, se kterým tento potenciální problém konzultujte.

Dítě nejprve rozezná své jméno, až později jej dokáže vyslovit

Při běžném vývoji tedy děťátko rozezná své jméno ve věku čtyř až devíti měsíců. A kdy jej dokáže skutečně vyslovit? Může to trvat velmi dlouho a rodiče by se měli samozřejmě obrnit trpělivostí. Když se svého dítěte zeptáte, jak se jmenuje, klidně vám na tuto otázku odpoví “až” ve věku 22 měsíců nebo později. 

Zdroj: Babycenter.com, Therapyandwellnessconnection.com, Parents.com