Connect with us

Top stories

Makový koláč je zdánlivě nevinná dobrota. Může však znamenat pozitivní test na drogy

Určitě víte, že bezprostředně před řízením auta byste si neměli dávat punčové řezy nebo použít ústní vodu s obsahem alkoholu. Pokud by vás zastavila policejní hlídka a chtěla vás testovat na alkohol v krvi, byl by to problém. Zdánlivě nevinnou dobrotou je také mák třeba v podobě makového koláče. Může totiž znamenat pozitivní test na drogy.

Zdroj fotky: Shutterstock

Konzumací máku před jízdou riskujete ztrátu řidičského průkazu

Na co by si měl dávat pozor každý řidič automobilu? Na potraviny, které si dává bezprostředně před jízdou. I nevinnou dobrotou, jako je makový koláč nebo makový štrůdl, totiž může riskovat ztrátu řidičského průkazu.

Pokud sníte více makových koláčů a následně sednete do auta, v případě kontroly policejní hlídky můžete mít pozitivní test na drogy. A to konkrétně na morfin a kodein.

Zdroj fotky: Shutterstock

Dobrovolníci měli pozitivní test na opiáty

Že konzumaci makových dobrot by šoféři před cestou rozhodně neměli podceňovat, potvrdil také test Fakultní nemocnice v Plzni. Lékaři si vybrali 14 dobrovolníků, kteří jedli makové koláče a po 15 hodinách odevzdali vzorky moči. Dvěma dobrovolníkům, kteří snědli šest až sedm makových koláčů, vyšel pozitivní test na opiáty.

Pro podobný pokus se rozhodla také redakce slovenského magazínu Plus Jeden deň. Dva studenti snědli v 9 hodin ráno domácí makové koláče. Ve 14. hodin odevzdali svou moč v bratislavském Centru pro léčbu drogových závislostí. Jak to dopadlo? Oba dva byli pozitivní na přítomnost morfinu, který je typický pro heroin. Další testování ukázalo, že pozitivní test na drogy měli oba i po 24 hodinách od konzumace makových koláčů.

Zdroj fotky: Shutterstock

Makový koláč: Kdy si na něj dát pozor?

Dobrotám z máku se raději vyhněte před jízdou autem. Makové koláče nebo makové štrůdly byste rozhodně neměli konzumovat i tehdy, pokud vás čeká vstupní lékařská prohlídka do nového zaměstnání, v rámci které by po vás požadovali kontrolu moči.

A jestliže vám po konzumaci makového koláče vyjde během policejní kontroly pozitivní test na drogy, co byste měli podle právníků a toxikologů dělat? V případě tohoto sporného výsledku trvejte na následném odběru krve a moči.

Zdroj: Cskb.czPluska.sk, Blesk.cz, Tn.nova.cz