Connect with us

Zdraví a krása

Mrtvice si nevybírá: Nejčastější příznaky této zákeřné nemoci, na kterou zemřela Barbara Haščáková

Jak dokazuje případ Barbary Haščákové, mrtvice se nevybírá a postihuje osoby i ve velmi mladém věku. Talentovaná 43letá zpěvačka náhlé cévní mozkové příhodě bohužel podlehla. Při mrtvici jde o sekundy. Při jakých příznacích byste tedy měli rozhodně zpozornět?

Zdroj fotky: Shutterstock

Mrtvice postihuje lidi bez ohledu na věk

22. listopadu 2023 zemřela na Floridě v USA v pouhých 43 letech slovenská zpěvačka Barbara Haščáková, která díky svému zvonivému hlasu zářila na Slovensku a Česku zvláště v devadesátkách. Lékaři nemocnice Memorial Hospital ve městě Sarasota, kde Barbara dlouhé roky bydlela, určili jako příčinu její smrti mrtvici.

Náhlá cévní mozková příhoda postihuje lidi bez ohledu na věk. Ve 24 letech ji prodělala například Emilia Clarke známá jako Daenerys Targaryen ze seriálu Hra o trůny, o dva roky později u ní přišla mrtvice znovu. Mozková příhoda postihla ve věku 43 let i herečku Sharon Stone nebo ve věku 26 let modelku Hailey Bieber. Ve věku 52 let na ni bohužel zemřel herec Luke Perry, známý jako Dylan z Beverly Hills 90210.

Zdroj fotky: Shutterstock

V případě mozkové příhody jde o minuty

Jak upozorňuje brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny, podceňování příznaků a pozdní reakce patří k hlavním důvodům, proč lidé při mrtvici přicházejí o své vzpomínky, schopnosti, ale bohužel také životy. Zhruba jedna třetina lidí zasažená cévní mozkovou příhodou umírá. 

„V 85 % případů mrtvice nebolí, a proto lidé její projevy podceňují. Záchranku zavolají, až když se stav nemocného stále zhoršuje. Někdy i hodiny poté, co se objeví první příznaky. Důsledkem může být trvalý handicap i úmrtí pacienta,” upozorňuje v tiskové zpráva brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny.

Zdroj fotky: Shutterstock

Metoda FAST pomůže rozpoznat příznaky mrtvice

V případě, že vás nebo někoho blízkého postihne mrtvice, hrajete o závod s časem. Není proto od věci, když budete znát metodu FAST, což je zkratka pro čtyři pravidla, jak včas rozpoznat mrtvici. Která pravidla zkratka FAST konkrétně zahrnuje?

Face znamená ochrnutí obličeje a pokles ústního koutku.

Arm znamená ochrnutí paže a neschopnost udržet obě ruce v předpažení.

Speech znamená poruchu řeči, tedy nesrozumitelnou řeč od zadrhávání až po neschopnost složit jednoduchou větu.

Time znamená, že máte okamžitě volat rychlou zdravotnickou službu (155), protože čas je rozhodující. 

Pamatujte, že se náhlá mozková cévní příhoda může objevit zničehonic nic. V jednu chvíli člověk běžně komunikuje a najednou není schopen dokončit větu. Právě proto je důležité, abyste při jakémkoliv podezření použili metodu FAST a ihned jednali. Hrajete o minuty a o život.

Zdroj: Fnusa.cz, iRozhlas.cz, Nzip.cz