Connect with us

Děti a rodina

Proč miminka voní? Vědci našli odpověď, proč nás vůně miminka tak přitahuje

Když držíte v náručí vlastní nebo půjčené miminko, máte také tendenci si k němu přičichnout a vychutnat si jeho úžasnou vůni? Pokud jste odpověděli kladně, rozhodně v tom nejste sami. Miminka totiž voní většině z nás. Proč nás vůně miminka tolik přitahuje, se snažilo zjistit několik vědeckých týmů. Na co přišly?

Zdroj fotky: Shutterstock

Vůni miminka ovlivňuje už plodová voda

Podle zjištění vědců hraje důležitou roli v tom, proč miminko voní, plodová voda. Právě v ní se děťátko vyvíjelo a rostlo v průběhu těhotenství. Kromě toho, že miminko dlouhé měsíce plavalo v plodové vodě, následně přišlo na svět pokryté voskově bílou hmotou zvanou vernix caseosa.

Někteří vědci poukazují na to, že plodová voda i vernix caseosa obsahují jedinečnou směs aromatických látek, které přispívají k typické vůni miminek. Když se dítě narodí, tato vůně zůstává v jeho vlasech i na jeho kůži a postupně se dostává i na jeho oblečení. Proto se řada z nás nemůže vůně miminka doslova nabažit.

Zdroj fotky: Shutterstock

Proč miminko voní? Odpověď hledejte i v kožním mikrobiomu

Z jakého dalšího důvodu miminko voní? Vůni miminka ovlivňuje rovněž kožní mikrobiom, což je společenství mikroorganismů, kteří žijí na jeho pokožce. Konkrétní bakterie, které žijí na kůži novorozeného miminka, přispívají právě k této typické vůni. 

Zajímavosti o vůni miminka

K vůni miminka se váže celá řada zajímavostí. Například vědecká studie z roku 1987 poukázala na to, že podle vůně vdechované po dobu 10 minut je schopno určit své děťátko až 90 procent žen. Další studie z roku 2013 poukázala na to, že na vůni miminka ve srovnání s bezdětnými intenzivněji reagují ženy, které jsou již matkami.

Zdroj fotky: Shutterstock

Vůně vlastního miminka je přitom pro ženy nejopojnější. Podle vědců spouští vůně u maminek dopaminové dráhy spojené se spokojeností, radostí a štěstím, což jim pomáhá překonat pocit vyčerpání z péče o dítě. 

Vědci poukazují rovněž na to, že ženy si vůni svého vlastního miminka pamatují i po letech. A když na ni pomyslí, často se jim vybaví konkrétní zážitky, které se svým děťátkem zrovna prožívaly.

Zdroj: Healthline.com, Nature.com, Frontiersin.org