Connect with us

Zdraví a krása

Proč si dávat novoroční předsevzetí a jaká jsou ta nejčastější?

Novoroční předsevzetí jsou pro spoustu lidí inspirativní a motivující. Nový rok totiž představuje čas nových začátků a změn. Lidé si dávají předsevzetí hned z několika důvodů. O které důvody se jedná a jaká novoroční předsevzetí zpravidla bývají ta nejčastější?

Zdroj fotky: Microsoft Designer AI

Je to inspirace ke změně

Přicházející nový rok často probouzí touhu po zdokonalení života a přijímání nových výzev. Je to skvělá příležitost pro stanovení nových cílů a úprav životního stylu.

Novoroční předsevzetí představuje symbolický začátek

Začátek nového roku může sloužit jako symbolický začátek nové životní fáze nebo kapitoly. Lidé se cítí s příchodem nového roku více motivováni, aby začali něco nového.

Zdroj fotky: Microsoft Designer AI

Máme jasný cíl, čeho chceme v životě dosáhnout

Dávat si novoroční předsevzetí lidem poskytuje jasný cíl nebo směr pro to, čeho chtějí ve svém životě dosáhnout. Díky tomu jsou více motivováni k pravidelnému úsilí a práci na dosažení těchto cílů.  

Stanovení novoročních předsevzetí může být navíc kolektivní záležitostí. Lidé například spojují své podobné cíle a poskytují si vzájemnou podporu.

Zlepšíme si zdraví a dostaneme se do pohody

Řada novoročních předsevzetí se soustředí na lepší péči o zdraví, ať už jde o cvičení, zdravější stravování nebo odvykání špatných návyků. Pro mnohé představuje nový rok novou šanci na zlepšení zdravotního stavu a začátek nového zdravějšího životního stylu.

Tipy na nejčastější novoroční předsevzetí

✔ Pravidelné cvičení, meditace, cvičení relaxačních technik, zlepšení stravovacích návyků, hubnutí nebo udržení své stávající váhy

✔ Spoření, plánování rozpočtu, investování nebo splacení dluhů

✔ Cestování, návštěva nových míst, poznávání nových kultur

Zdroj fotky: Microsoft Designer AI

✔ Čtení knih, učení se nového jazyka, dodělání školy, rozšíření vědomostí nebo osobní rozvoj

✔ Začít více uklízet, udržovat pořádek v domácnosti, snažit se udržet rovnováhu mezi prací a rodinou

✔ Věnovat víc času rodině nebo přátelům, naučit se řešit konflikty nebo lépe komunikovat

✔ Odvykání špatných návyků, přestat kouřit, omezit konzumaci alkoholu, nepřejídat se nebo omezit dobu strávenou u chytrých technologií

Dávat si novoroční předsevzetí není nutnost

Měli bychom si uvědomit, že dávat si novoroční předsevzetí není pro každého a rozhodně se také nejedná o žádnou předepsanou nutnost. Někteří lidé si totiž raději stanovují cíle v průběhu roku podle svých potřeb a pocitů. Nemají tak potřebu vázat se na začátek nového roku. Každý si z nás si tak může stanovit cíle a změny v čase, který mu vyhovuje nejlépe.

Zdroj: Jenzeny.cz