Connect with us

Zdraví a krása

Skřípání zubů v noci neboli bruxismus rozhodně nepodceňujte. Znamená vážnější problém, než si myslíte

Skřípete během spánku zuby nebo jste si všimli, že tímto problémem trpí někdo z vašich blízkých? Jde o poruchu zvanou bruxismus, kterou se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Skřípání zubů v noci totiž znamená problém nejen pro samotné zuby. Je mnohem vážnější, než se na první pohled zdá.

Zdroj fotky: Shutterstock

Skřípání zubů má přímou spojitost se stresem, úzkostí či hněvem

Lidé, kteří skřípou zuby během spánku, bývají během dne vystaveni velkému stresu. Tento obrovský tlak, kterému musejí čelit, se právě v noci projevuje skřípáním zubům. Kromě stresu má skřípání zubů během spánku přímou souvislost také s emoční labilitou, úzkostí, potlačovanou frustrací nebo hněvem.

Tento stav může zhoršit také konzumace alkoholu před spaním. Za zmínku rovněž stojí skutečnost, že skřípání zubů v noci neboli bruxismus může být způsobeno užíváním některých léků. Podporuje jej také kouření cigaret a pití kofeinových nápojů.

Zdroj fotky: Shutterstock

Skřípání zubů v noci bývá spojeno i s dalšími komplikacemi

Lidské tělo je jedna velká propojená nádoba. Právě proto není překvapivé, že skřípání zubů během spánku bývá obvykle spojeno i s dalšími zdravotními problémy. Nejčastěji jde o bolest hlavy, uší nebo čelistí. 

V neposlední řadě trpí i zuby

Skřípání zubů v noci neboli bruxismus negativně ovlivňuje i stav zubů samotných. Ty se během noci třením o sebe obrušují, kvůli čemuž může dojít k poškození zubní skloviny i zubní hmoty. Zvyšuje se tak riziko, že se zuby začnou drolit.

Zdroj fotky: Shutterstock

Skřípe váš blízký zuby během spánku? Řekněte mu to

Člověk, který během spánku skřípe zuby, si tohoto problému jenom těžko všimne. Pokud jste zaznamenali, že v noci skřípe zuby někdo z vašich blízkých, určitě mu to řekněte. Pomozte mu také najít příčinu tohoto problému, který má v lidském zdraví mnohem hlubší kořeny, než se zdá.

Na závěr bychom chtěli upozornit, že bruxismem trpí nejen dospělí, ale také děti. Tato porucha se vyskytuje dokonce u 20 až 30 procent dětské populace, v dospělosti však její četnost klesá přibližně na 8 procent.

Zdroj: Alfadental.cz, Nzip.cz, iDnes.cz