Connect with us

Zdraví a krása

Spousta z nás se budí ještě před zazvoněním budíku. Mohou za to biologické hodiny

Zažil to asi každý z nás. Večer si nastavíme budík a ráno se probudíme těsně před jeho zazvoněním. Zajímalo vás někdy, proč to tak je? Rozhodně v tom nejste sami. Tomu, proč vstáváme těsně před zazvoněním budíku, se podívali na zoubek i sami vědci. A přinesli velmi zajímavou odpověď.

Zdroj fotky: Shutterstock

Vstávání ještě před zazvoněním budíku: Mohou za to biologické hodiny

Patříte k lidem, kteří musí každé všední ráno vstávat v konkrétní čas do školy nebo do práce? V tom případě jste jistě zaznamenali, že se velmi často sami od sebe vzbudíte, ještě než vám zazvoní budík. 

K tomuto spontánnímu probuzení nedochází jenom tak. Podle vědců totiž naše tělo dokáže díky svým biologickým hodinám vnímat čas i ve stavu hlubokého spánku. 

Zdroj fotky: Shutterstock

Proč vstáváme před zazvoněním budíku? Naše tělo je vytrénováno pravidelností

Jak pro list NY Times poukázal neurobiolog z Northwestern University, Ravi Allada, těsně nad zrakovým nervem v mozku se nalézají hlavní hodiny zvané suprachiasmatické jádro. Tyto hodiny slaďují a koordinují cirkadiánní (denní) rytmy našeho těla. Cirkadiánní rytmy nám pomáhají připravit se na věci, které se dějí pravidelně v různých denních dobách. Jde nejen o ranní probouzení, ale také o noční usínání.

Znamená to tedy, že naše tělo má vnitřní biologické hodiny, které jsou nastaveny na určitý režim spánku a bdění. Pokud svému tělu dopřáváme pravidelnou rutinu – chodíme ve stejný čas spát a ve stejný čas vstáváme, často se díky tomu budíme ještě před zazvoněním budíku.

Zdroj fotky: Shutterstock

A co když musíme vstávat mnohem dříve než běžně?

Často se stává, že si musíme budík nařídit na dřívější hodinu, než jsme běžně zvyklí. Musíme třeba na důležitou schůzku nebo brzy ráno někam odjet. I v tomto případě mnozí z nás zaregistrovali, že se vzbudili ještě před zazvoněním budíku. Jak je to možné?

“Místo toho, abychom se probouzeli podle toho, kolik je hodin, naše těla se mohou probouzet podle toho, kolik času uplynulo od chvíle, kdy jsme šli spát,” vysvětlil dále pro NY Times neurobiolog Ravi Allada. Podle tohoto vědce totiž naše těla fungují jako přesýpací hodiny. 

Mnohdy se také stává, že když jdeme spát s vědomím, že musíme vstávat už za šest hodin, opravdu se sami od sebe za šest hodin ještě před zazvoněním budíku vzbudíme. Je to tím, že večer můžeme být nervózní z toho, abychom se ráno vzbudili včas. Právě stres pak může způsobit, že se ráno vzbudíme dříve, než bychom chtěli.

Zdroj: Ladbible.com, Edition.cnn.com, Nytimes.com