Connect with us

Bydlení a domácnost

Tři oříšky pro Popelku v roce 2023 slaví 50 let od premiéry. Co o této pohádce nevíte?

Pohádka Tři oříšky pro Popelku, která měla premiéru 16. 11. 1973, slaví v letošním roce neuvěřitelných 50 let. Navzdory kulatým narozeninám stále patří k nejoblíbenějším českým pohádkám a mnozí z nás se na ni velmi rádi podívají během vánočních svátků. Co ovšem o pohádce Tři oříšky pro Popelku možná nevíte?

Zdroj fotky: Profimedia

Před zámkem Moritzburg najdete Popelčin kovový střevíček

Ples královské rodiny se v roce 1973 natáčel na německém zámku Moritzburg. Také v současnosti zde nedají na pohádku Tři oříšky pro Popelku dopustit. Před dveřmi zámku přímo na schodech mimo jiné najdete Popelčin památeční kovový střevíček. Pokud chcete, můžete si do něj dát nohu a zjistit, zda by si vás princ vzal za ženu.

Zdroj fotky: Profimedia

Popelka měla celkem tři Jurášky

Jak se jmenoval Popelčin kůň? Samozřejmě, že Jurášek. Pokud jste ale pozorně sledovali filmovou pohádku Tři oříšky pro Popelku, zjistili jste, že tento Jurášek nebyl při natáčení pouze jeden. Koně, kteří hráli v pohádce Juráška, byli celkem tři. Dva čeští a jeden německý, který měl ve skutečnosti jméno Bonek.

Rozdíl poznáte zejména podle srsti. Zatímco ve stáji měl kůň zimní srst, v záběrech, kdy na něm Popelka jede v lese, měl srst odlišnou. Kůň u zámku je pak znovu se zimní srstí. Tři oříšky pro Popelku se natáčely jak v Československu, tak v Německu – jelikož se v roce 1973 nemohly zvířata převážet z Československa přes hranice kvůli slintavce a kulhavce, právě proto tvůrci filmové pohádky využili při jejím natáčení tři koně.

Popelku měla hrát Jana Preissová

V pohádkovém filmu Tři oříšky pro Popelku z roku 1973 ztvárnila hlavní roli úžasná Libuška Šafránková. Původní herecké obsazení však mělo být úplně jiné. Popelku měla hrát blondýnka Jana Preissová. Ta se však roli Popelky kvůli svému těhotenství, které by už bylo na kameře vidět, vzdala.

Režisér Václav Vorlíček následně vybral do roli Popelky Libuši Šafránkovou čirou náhodou. Dlouho totiž nevěděl, komu tuto roli nabídnout, a poté si vzpomněl “na mladou holku”, která hrála ve filmu Babička.

Pavla Trávníčka předabovali, měl silný moravský přízvuk

Roli prince v pohádce Tři oříšky pro Popelku se ujal herec Pavel Trávníček, který byl v roce 1973 čerstvým absolventem pražské konzervatoře a který se kamerových zkoušek účastnil poprvé ve své kariéře. Hlas Pavla Trávníčka je však v pohádce předabován Petrem Svojtkou. Z jakého důvodu? Podle režiséra Václava Vorlíčka měl tehdy Pavel Trávníček silný moravský přízvuk, sám herec to dosud popírá.

Další zajímavosti o pohádce Tři oříšky pro Popelku

  • Popelka a princ se v pohádce ani jednou před kamerou nepolíbí.
  • Kočár z této pohádky najdete vystavený v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.
  • Statek z pohádky, na kterém Popelka žije se svou macechou a nevlastní sestrou, je ve skutečnosti vodní hrad Švihov.
  • Sova Rozárka byla zapůjčená z berlínské zoologické zahrady.

Zdroj: Wikipedia.org, iRozhlas.cz, Csfd.cz