Connect with us

Bydlení a domácnost

Záclony a závěsy do oken? Ve Švédsku jsou zapovězené už po staletí, neuhodnete proč

Když se budete procházet ulicemi švédských měst, všimnete si jisté zvláštnosti. A to holých oken bez záclon a závěsů. Možná vám přijde zvláštní, že obyvatelé švédských bytů či domů tímto způsobem vystavují svému okolí na odiv svůj osobní život. Záclony a závěsy do oken jsou ve Švédsku zapovězené už po staletí. Neuhodnete proč.

Zdroj fotky: Shutterstock

Tradice nezakrytých oken trvá ve Švédsku od 17. století

V 17. století vešel ve Švédsku v platnost zákon, který obyvatelům této země zakazoval zakrývat okna záclonami a závěsy. Tento zákon ve Švédsku platí stále, ale už není povinný, přesto jej spousta Švédů dodržuje a považuje jej za svou národní tradici.

Proč lidé ve Švédsku nedávají záclony a závěsy do oken? K tomuto životnímu stylu, v rámci kterého se nebojí veřejně vystavovat svůj osobní život, se váže hned několik důvodů.   

Rychlé odhalení osob porušujících zákon

Díky tradici otevřeného okna, která ve Švédsku platí od 17. století, se mohli lidé ujistit, že sousedova rodina žije v souladu se svým příjmem. Také královská stráž mohla snadno určit, zda daný člověk nedělá něco nekalého a zda náhodou neporušuje zákon.

Okna bez záclon a závěsů jako prevence požáru

V minulosti dávaly švédské ženy na okenní parapet hořící svíčku. Právě díky světlu svíčky se mohli jejich manželé vrátit v noci z rybolovu bezpečně domů. V dobách dávno minulých totiž nebyly ulice osvětleny, hořící svíčka na parapetu tak byla pro vracející se rybáře jediným záchytným bodem.

A právě s ohledem na zapálenou svíčku zakazoval od 17. století zákon o otevřených oknech jakoukoliv přítomnost záclon a závěsů. Tímto způsobem se snažil předcházet nebezpečným požárům. 

Zdroj fotky: Shutterstock

Kvůli záclonám a závěsům by byla v domovech ještě větší tma

Zimní den má ve Švédsku v průměru šest hodin. Kdyby lidé svá okna zakrývali záclonami a závěsy, měli by doma ještě větší tmu. Právě proto nejsou dnešní Švédové velkými fanoušky záclon a závěsů. 

Tento národ navíc příliš neholduje lustrům a stropním svítidlům a raději používá stolní a stojací lampy či moderní svícny, které jejich domovům dodávají velmi útulnou atmosféru. A právě nezakrytá okna jsou k tomuto jejich životnímu stylu jako dělaná.

Zdroj: Europeantimes.news, Scandinaviafacts.com, Zivot.org