Connect with us

Osobnosti

Zemřela hvězda seriálu Zákon a pořádek. Herečka Joanna Merlin se dožila 92 let

Ve věku 92 let zemřela americká herečka Joanna Merlin. Tato umělkyně, která naposledy vydechla v neděli 15. října 2023 v Los Angeles, se celosvětově proslavila rolí soudkyně Leny Petrovsky v oblíbeném seriálu Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti.

Zdroj fotky: Shutterstock

Herečka Joanna Merlin je nesmazatelně spojena s americkým kriminálním seriálem Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti, jehož natáčení se účastnila v letech 2000 až 2011. V roli soudkyně Leny Petrovsky se zde objevila hned v několika desítkách epizod. 

Jelikož seriál Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti pravidelně běží i na českých televizních obrazovkách, byla herečka Joanna Merlin důvěrně známá i tuzemským divákům. O to víc všechny fanoušky kriminálky Zákon a pořádek zaskočila zpráva, že tato umělkyně již není mezi námi a že ve svých 92 letech zemřela.

Joanna Merlin se narodila 15. července 1931 v Chicagu v americkém státě Illinois. Herectví milovala od dětství, v 11 letech již odehrála své první divadelní amatérské představení. Poprvé se objevila na televizní obrazovce v roce 1956, a to díky roli ve filmu Desatero přikázání. Od roku 1964 vystupovala ve slavném newyorském divadle na Broadwayi v původní verzi muzikálu Šumař na střeše.

Proslavila se zejména jako televizní a filmová herečka. Kromě seriálu Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti jste mohli Joannu Merlin vidět rovněž v seriálech Ve jménu vlasti, Dobrá manželka nebo Zapadákov. Zazářila také ve filmech Klíč k minulosti (2010), Bláznovství (2008), Město andělů (1998) nebo Vládce temnot (1987). Čest její památce! 

Zdroj: Deadline.com, Wikipedia.org/Joanna_Merlin